BohaterON w Twojej Szkole to działania skierowane do placówek oświatowych i instytucji związanych z edukacją dzieci i młodzieży. Naszą misją jest tworzenie i przekazywanie wiedzy historycznej - szczególnie tej dotyczącej Powstania Warszawskiego - w atrakcyjnej dla młodych ludzi formie oraz nowoczesna edukacja patriotyczna. W tym celu, we współpracy z metodykami i praktykami ze wszystkich poziomów nauczania przygotowujemy konspekty zajęć i materiały edukacyjne do wykorzystania na lekcjach historii, polskiego, wychowawczych, czy zajęciach dodatkowych.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie na podstawie dostępnych materiałów przeprowadzić lekcje oraz wspólnie z chętnymi uczniami pokazać, że pamiętacie o Powstańcach Warszawskich - dodając wpisy na www.wpis.dumnizpowstancow.pl. Każdy wpis to znacznik na mapie Polski symbolizujący dowód uznania, pamięci i dumy z Powstańców Warszawskich oraz młodych pamiętających i dumnych ze swojej historii.

Wypełnienie krótkiego, elektronicznego sprawozdania z przeprowadzonej akcji gwarantuje otrzymanie przez szkołę i koordynatora dyplomów udziału.


Akcja "BohaterON w Twojej Szkole 2023" realizowana jest pod patronatem honorowym i finansowana ze środków Ministra Edukacji i Nauki.
Co zyskujecie?
Nauczyciel
 • poznanie ciekawych metod i narzędzi na angażowanie uczniów w zajęcia
 • dostęp do bezpłatnych scenariuszy zajęć i materiałów edukacyjnych z zakresu historii XX wieku i edukacji patriotycznej
 • darmowy egzemplarz gry "Cenzura" do wykorzystania na lekcjach z uczniami starszych klas szkoły podstawowej (13+)
 • imienne zaświadczenie potwierdzające koordynowanie akcją w szkole
Uczeń
 • ciekawe i atrakcyjne lekcje tematyczne, pokazujące, że historia nie jest nudnym przedmiotem
 • współczesne i nowoczesne spojrzenie na patriotyzm, przekonujące, że nie jest to coś archaicznego i wstydliwego
 • możliwość dodania wpisu pamięci na stronie poświęconej Powstańcom Warszawskim
 • podziękowanie dla szkoły, imienny dyplom dla ucznia
SZCZEGÓŁY AKCJI - KROK PO KROKU
1
 • Zapoznaj się z regulaminem.

  Przypominamy, że w BohaterON w Twojej Szkole 2023 mogą wziąć udział przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe, drużyny harcerskie, hufce pracy oraz inne placówki edukacyjne pracujące z dziećmi i młodzieżą.
 • Wypełnij formularz przystąpienia do projektu.

  REKRUTACJA TRWA OD 1 WRZEŚNIA DO 2 PAŹDZIERNIKA 2023 R.

 • REKRUTACJA PRZEDŁUŻONA DO 30 LISTOPADA 2023 R.
2
 • Oczekuj na maila potwierdzającego zgłoszenie.

  Na podany w formularzu zgłoszeniowym adres mailowy szkolnego koordynatora - w ciągu kilku dni od zgłoszenia - otrzymasz potwierdzenie udziału w projekcie oraz dalsze instrukcje.

  UWAGA! Prosimy również o sprawdzenie folderu SPAM.
3
 • Przeprowadź w klasie/ grupie lekcję tematyczną.

  Korzystając z udostępnionych materiałów edukacyjnych, bądź na podstawie własnego scenariusza, przeprowadź lekcję na temat Powstania Warszawskiego. Dodatkowym elementem akcji jest również możliwość dokonania przez uczniów pamiątkowych wpisów na stronie www.wpis.dumnizpowstancow.pl. W przypadku osób poniżej 13 roku życia wpis powinien dokonać wspólnie z dzieckiem opiekun prawny.

  WAŻNE! OD 2022 R. NIE MA MOŻLIWOŚCI WYSYŁANIA TRADYCYJNYCH KARTEK, LAUREK, LISTÓW CZY ALBUMÓW Z ŻYCZENIAMI DO POWSTAŃCÓW! PRZESYŁKI NADANE NA ADRES FUNDACJI BĘDĄ ZWRACANE NADAWCOM!
4
 • Wypełnij krótkie sprawozdanie z realizacji projektu.


  NA PRZEPROWADZENIE LEKCJI, WPISY NA PORTALU I ZŁOŻENIE SPRAWOZDANIA MASZ CZAS DO 30 LISTOPADA 2023 r.


  TERMIN PRZEDŁUŻONY DO 10 GRUDNIA 2023 R.
 • Odbierz podziękowanie za udział w akcji.

  Dyplomy uczestnictwa w projekcie rozsyłane będą w grudniu w wersji elektronicznej na adres mailowy szkolnego koordynatora.

  Dodatkowo w tym roku przewidzieliśmy darmowe egzemplarze gry „Cenzura”. Gra rekomendowana jest dla uczniów w wieku powyżej 13 lat, dlatego otrzymają je koordynatorzy, którzy zrealizują materiał ze uczniami klasy 7 szkoły podstawowej i starszych. W sprawie wysyłki gry będziemy kontaktować się z koordynatorami mailowo.

Jak sprawić, by członkowie Twojej drużyny odgadli hasło „poczta polowa”, jeśli nie możesz użyć słów „listonosz”, „list”, „Zawiszacy”, „konspiracja” i „harcerze”? Ile haseł jesteście w stanie rozszyfrować w 90 sekund? „Cenzura” w swojej formie nawiązuje do popularnej gry „Tabu”, z tą różnicą, że zarówno hasła, jak i zasady potyczki pozostają w klimacie II wojny światowej.


Gra z powodzeniem może być wykorzystywana podczas lekcji historii jako podsumowanie i utrwalenie zdobytej przez uczniów wiedzy. To edukacja poprzez zabawę i zdrową rywalizację. Młodzież, chcąc zdobyć punkty i wygrać batalię, musi wykazać się refleksem, wyobraźnią oraz znajomością tematyki II wojny światowej.


Gra rekomendowana jest dla uczniów w wieku powyżej 13 lat, dlatego otrzymają ją koordynatorzy, którzy zrealizowali materiał z uczniami klasy 7 szkoły podstawowej i starszymi oraz złożyli w terminie sprawozdanie. W sprawie wysyłki będziemy kontaktować się z koordynatorami mailowo. Planowany termin wysyłki to ostatnie dni grudnia.

Pokazali, że pamiętają
Wiersz K.Baczyński Elegia o chłopcu polskim
7
Wiersz K.Baczyński Elegia o chłopcu polskim
Maja Okrasa Szkoła Podstawowa nr 5
Skierniewice
Łódzkie, powiat Skierniewice
Dziękujemy!
6667
Dziękujemy!
Katarzyna Górska-Marchewka
Gliwice
Śląskie, powiat Gliwice
Do Pani Wandy Traczyk - Stawskiej JESTEŚCIE NASZYMI BOHATERAMI
283
Do Pani Wandy Traczyk - Stawskiej JESTEŚCIE NASZYMI BOHATERAMI
Justyna Włudarczyk/Przedszkole Miejskie nr 137 - Integracyjne w Łodzi
Łódź
Łódzkie, powiat Łódź
JESTEM Z WAS DUMNY!!!
9
JESTEM Z WAS DUMNY!!!
Michał Szewczyk Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Białogardzie
Białogard
Zachodniopomorskie, powiat białogardzki
Szanowni Uczestnicy Powstania Warszawskiego!
Mam na imię Michalina i mam 14 lat. Bardzo interesuje mnie Państwa młodość i dokonania. Dużo interesujących, ale bardzo bolesnych sytuacji. Znam z lekcji historii, filmów ale też i książek takich jak "Kamienie na szaniec". Jestem bardzo wdzięczna, pełna szacunku i podziwu dla Państwa odwagi. Mam nadzieję, że mimo tych dramatycznych przeżyć, strat wielu przyjaciół, a teraz już wspomnień, jesteście dumni, że tak bohatersko staraliście się bronić swojego, a teraz też i mojego Państwa. Ja i moi rówieśnicy nawet w połowie nie jesteśmy w stanie to sobie wyobrazić, jak wyglądała Wasza młodość. Owszem uczmy się o tym, ale to nigdy nie odda tego co Wy, Nasi Bohaterowie przeżyliście i widzieliście na własne oczy. Ja mogę powiedzieć tylko jedno: Dziękujemy z całego serca!
1
Jest to nie do uwierzenia!
Michalina Nowak
Wieś Walentynowo
Kujawsko-pomorskie, powiat inowrocławski, Dąbrowa Biskupia
Podziękowania
2
Podziękowania
Zespół Szkół nr 7 w Białym Borze
Biały Bór
Zachodniopomorskie, powiat szczecinecki
Jeszcze Polska nie zginęła…
6
Jeszcze Polska nie zginęła…
Natasza Bartłomiejczyk
Łódź
Łódzkie, powiat Łódź
Dziękuję
56
Dziękuję
Adam Borowski
Poznań
Wielkopolskie, powiat Poznań
DZIĘKI WAM JESTEŚMY WOLNI!!!
14
DZIĘKI WAM JESTEŚMY WOLNI!!!
Zofia Woźniak, kl.8a, Szkoła Podstawowa nr 5 w Zakopanem
Zakopane
Małopolskie, powiat tatrzański
Naklejka "pokaż że pamiętasz"
2
Naklejka "pokaż że pamiętasz"
Zuzanna Tubielewicz
Bydgoszcz
Kujawsko-pomorskie, powiat Bydgoszcz
DZIĘKUJEMY
3
DZIĘKUJEMY
Przedszkole Publiczne Nr 4 w Ząbkowicach Śląskich
Ząbkowice Śląskie
Dolnośląskie, powiat ząbkowicki
Kartka dla powstańca
4
Kartka dla powstańca
Stefan Cieśliński
Wieś Dzięgielów
Śląskie, powiat cieszyński, Goleszów
{{ selectedRecord.upvotes || 0 }}
{{ selectedRecord.title }}
{{ selectedRecord.name }}